Web Sitesi Tasarımı Neden Önemlidir?

Web siteniz, kullanıcılarınıza ilk temas ettiğiniz ve ilk etkiyi bıraktığınız önemli bir etkileşim aracınızdır. Web siteniz sizin yerinize insanlarla konuşur, insanları yönlendirir ve onları etkiler. Firmanız hakkındaki ilk etkiyi oluşturur. Yanlış tasarıma sahip bir web sitesi, insanlarda sizin firmanızın işlerini doğru yapmayan bir firma olduğu etkisini bırakabilir.

Yapılan araştırmalarda insanların web sitelerini terk etme sürelerinin kısa olduğunu, istediklerini bulamayan kullanıcıların başka bir web sitesini açma alışkanlığının arttığı ortaya çıkmıştır. Bu yüzden web sitesine gelen kullanıcıları yormayan, gereksiz öğeler içermeyen, asıl işlevine yoğunlaşılmış bir tasarıma sahip web sitesi firmanızın marka değerini artıracaktır.

Mobil cihazlara uyumlu olmayan, Responsive olmayan, bir web sitesine sahip bir firma kullanıcılarda o firmanın teknolojiyi takip edemediğini, web sitesi gibi önemli bir iletişim aracını bile doğru kullanamadığı düşüncesini oluşturur.

Web sitenizde bir kullanıcı nerede olduğunu bilmelidir. Gezinti özellikleri, kullanıcının web sitesinin içeriğini kolaylıkla gezebilmesini ve istediği noktaya kolayca dönmesini sağlar. Nerede olduğunu bilmeyen, başka bir kategoriye ait bilgeye nasıl ulaşacağını göremeyen kullanıcının başka bir web sitesine yönelmesi an meselesidir.

Tasarımında gereğinden çok görsel öğe ve video içeren web sitelerinin açılması uzun süreceğinden hem arama motorları hem de kullanıcılar tarafından tercih edilmez. Bu yüzden web sitenizde kullanılacak olan görsel ve videolar özenle seçilmeli ve gerekiyorsa bu öğelerin boyutları çeşitleri araçlarla küçültülmelidir. İçeriğin hem masaüstü bilgisayarlardan hem de mobil cihazlardan kolayca okunabilmesi için uygun font ve renkler seçilmeli, görsel hiyerarşi doğru ayarlanarak aranılan içerik kolayca bulunabilmelidir.

Son zamanlarda güvenli internet siteleri arama motorlarınca üst sıralara taşınmaya başlanmıştır. Web sitesinin tasarımında güvenliğin dikkate alınması, SSL sertifikaları kullanılarak güvenliğin artırılması gerekmektedir.

Anahtar kelime kullanımı, web sitesi içerisindeki adreslerin SEO uyumlu olması, meta tag’lar ve görsellerin etiketlenmesiyle web sitenizin arama motorlarında üst sıraya taşınması sağlanır. Tasarımda SEO kritik bir öneme sahiptir.

Kullanıcı dostu, SEO uyumlu, güvenlikten ödün vermeyen ve işlevlerini performanslı bir şekilde yerine getiren bir web sitesi için tasarımın doğru bir şekilde yapılması gerekmektedir.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınız
Ad Soyad *
E-Postanız *
Website

Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurun veya telefonlarımızdan bize ulaşın.

Bize Ulaşın

Telefon: (0212) 942 64 42
Skype: bahadircelebi_tr
Address: Yeşilköy mahallesi, Atatürk Caddesi,EGS Business Park, B2 blok
Bakırköy / İSTANBUL