Mobil Uygulamalarda Kullanıcı Alışkanlıklarını Dikkate Almak

Andorid ve iOS mobil uygulamamızın kullanıcı ara yüzlerinin tasarım ilkelerini belirlerken kullanıcıların alışkanlıklarına büyük bir önem vermemiz gerekiyor. Kullanıcıların Facebook, WhatsApp gibi popüler mobil uygulamalarda kazandıkları alışkanlıklar aslında kullanıcılar için kalite algısını oluşturmaktadır. Yani yeni bir mobil uygulama ne kadar popüler bir uygulamaya benziyorsa yeni uygulama kullanıcı için o kadar kaliteli olarak algılanıyor. Kullanıcılar bu konuda pek de haksız sayılmazlar. Çünkü popüler mobil uygulamalarda kullanıcı alışkanlıklarının temelini oluşturan prensipler dikkate alınıyor.

Mobil uygulamalarda kullanıcıların kullanım açısından aradığı temel prensipler:

  • Hataya tahammül yok: Kullanıcılar bir android veya iOS uygulamada ilk olarak şunu ararlar: uygulamanın hata vermeden çalışması. Uygulama hata veriyorsa, işlem yaparken donup kalıyorsa kullanıcı o uygulamayı cihazından siler.
  • Düşük performans: Bu devirde kimsenin beklemeye tahammülü yok! Sizin uygulamanız yavaşsa başkasının uygulaması hızlıdır. Kullanıcılar yavaş mobil uygulamalardan nefret ederler.
  • Kullanılabilirlik: Mobil uygulamanız çocuklar, yaşlılar, renk körü olan insanlar tarafından da kullanılacak. Belki de uygulamanız internet bağlantısının çok zayıf olduğu, kullanıcının acelesinin olduğu bir anda kullanılacak. Tasarımınızda bunlara dikkat etmeniz gerekecek.

  • Arama kolay olmalı: Kullanıcılar aradıklarını bulamadıklarında ilk olarak arama kutularına başvururlar. Çünkü arama yapmak onların daha az vaktini alır. Kullanıcılar mobil uygulamanızı keşfetmek için uğraşmazlar. Bir tık uzaklarındaki bağlantıyı bulmaya çalışmayıp aradıkları şeyi arama kutusuna yazmak isterler. Evet, ana ekrana koyduğunuz o kocaman düğmeyi bile göremeyip arayabilirler!
  • Kullanıcıdan olabildiğince az bilgi alın: İşinize yaramayacak bilgileri sonradan lazım olur diye kullanıcılardan istemeyin. Bazı veriler için varsayılan değerler ara yüzde bulunmalıdır. Böylece kullanıcı daha az veri girer ve gireceği verinin formatını anlamış olur. Uygun klavye seçimi yapılmalıdır. Örneğin telefon numarası girilen alanda sadece rakamların olduğu klavyenin aktif hale getirilmesi veri girişini hızlandıracaktır. Son olarak kullanıcılardan aldığınız verilerin hem içerik hem de format açısından uygun olup olmadığını kesinlikler kontrol edin.
  • Güvenlik: Bir mobil uygulama hakkında o uygulamanın güvensiz olduğu ile ilgili bir haber çıktığını düşünün. Bu uygulama popüler bir uygulama bile olsa kullanıcılar o uygulamanın güvensiz olduğunu hissettiği an oyun bitti demektir.
  • Yardım menüsü: Lazım olmaz demeyin. Mobil uygulamanızı kullanacak kişilerin farklı düşüneceklerinden emin olun. Basit de olsa yardım menüsü bulunmalı ve içeriği güncel tutulmalıdır.
  • Ara yüzü özelleştirmek: Kadınlar pembeyi sever, erkekler maviyi. Belki de tersi. Bilemezsiniz. Kullanıcılar kullandıkları bir mobil uygulamayı özelleştirirlerse o uygulamaya daha çok bağlanırlar.
  • Ana ekran ana amaç: Uygulamanızın ana amacı ana ekranda bulunmalıdır. Mobil uygulamanızın birçok şey yaptığını biliyorsunuz. Ama kullanıcılar için oluşturduğunuz asıl değer, fonksiyon, her zaman göz önünde olmalıdır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mesajınız
Ad Soyad *
E-Postanız *
Website

Bize Ulaşın

Aşağıdaki formu doldurun veya telefonlarımızdan bize ulaşın.

Bize Ulaşın

Telefon: (0212) 942 64 42
Skype: bahadircelebi_tr
Address: Yeşilköy mahallesi, Atatürk Caddesi,EGS Business Park, B2 blok
Bakırköy / İSTANBUL